Pioli në Prime Video: “Champions? Asgjë nuk është e pamundur në sport…”

Estimated read time 4 min read

Stefano Pioli ka folur për Prime Video pas ndeshjes Tottenham-Milan. Këto janë deklaratat e tij:

A i keni mësuar anglezët si të guxojnë? “Bëmë mirë. I kisha kërkuar skuadrës që të luante me personalitet, në pjesën e parë mund të driblonim edhe më shumë. Luajtëm me personalitet, nuk u dorëzuam kurrë. Një kthesë e merituar për mënyrën se si luajtëm dy ndeshjet”.

A mund të ëndërrojë ky Milan? “Milani duhet të bëjë hap pas hapi. Ishte e rëndësishme të kalonim grupet për të bërë më mirë se vitin e kaluar, ishte e rëndësishme të kalonim në raundin e dytë dhe tani do të presim shortin. Ne do të marrim një ekip të madh, por Tottenham ishte gjithashtu një ekip i madh, por ne do të luftojmë për të. Tani le t’i rikthehemi kampionatit, ku jemi pak me vonesë dhe synimi është të marrim sa më shumë pikë. Jemi shumë të lumtur, ishim shumë të prirur për kalimin e turnit. Të ëndërrosh është e bukur dhe të ndihmon të punosh më mirë. Tani le të përqendrohemi te kampionati dhe më pas do të kthehemi të mendojmë për Ligën e Kampionëve”.

Për mbrojtjen me tre lojtarë: “E mora këtë vendim pas një humbjeje tjetër, atë të rëndë në shtëpi kundër Sassuolos, sepse dukej se shumë pak nga sistemi i vjetër i lojës funksiononte, veçanërisht në fazën e mbrojtjes. Nuk është vetëm një pozicion i ndryshëm, por gjithçka ka të bëjë me qëndrimin – ekipi punon më shumë. Dhe pastaj mendoj se kemi tre qendërmbrojtës, por jo vetëm ata që luajnë, gjithashtu Kjaer dhe Gabbia, të cilët janë të prirur të luajnë kështu. Karakteristikat ishin aty, ishte koha e duhur: megjithatë ne nuk i kemi ndryshuar konceptet tona”.

Çfarë do të dëshironit të shihnit nga skuadra në Ligën e Kampionëve para dhe pas Ligës së Kampionëve për sa i përket përqendrimit për të arritur rezultate? “Më pëlqyen mbiemrat që përdorte fillimisht Sheva. E njëjta energji, i njëjti personalitet, e njëjta dëshirë për të luajtur vazhdimisht. Ne duhet të jemi një ekip i tillë. Pastaj Seria A është e vështirë, por ne duhet të luajmë me këtë energji dhe personalitet. Të luash në Champions League është shumë e mirë, shpërblyese, e rëndësishme për Milanin. Pra, ose do ta fitojmë, dhe nuk mendoj se do të jetë e lehtë, ose duhet të arrijmë në katërshen e parë. Ka shumë për të bërë në ligë. Tani kemi mundësi të rikuperojmë pak sepse do të luajmë të hënën në mbrëmje, por jo aq shumë. Është e rëndësishme të sjellim diçka pozitive nga kjo paraqitje mbi të cilën të ndërtojmë rrugën tonë në kampionat”.

Ju thatë e vështirë, jo e pamundur: “Më pëlqen të mendoj se nuk do të ketë asgjë të pamundur në sport. Atëherë sigurisht që do të mbeten vetëm më të fortët në Europë dhe vështirësitë do të shtohen, por jam i sigurt që të gjitha përvojat e bëra në Europë, veçanërisht ato negative, na kanë ndihmuar të ngjitemi. Tani duhet të përfitojmë nga këto përvoja pozitive për të rritur vetëvlerësimin dhe për të luajtur çerekfinale me bindje dhe besim”.

You May Also Like

More From Author