Mbytet anija me 68 emigrantë në Greqi, 59 të zhdukur

Estimated read time 1 min read

Një operacion i madh kërkim-shpëtimi është duke u zhvilluar të martën për gjetjen e dhjetëra azilkërkuesve, varka e të cilëve u rrëzua në ngushticën e Kafireas midis ishujve Andros dhe Evia në Egje në orët e para të ditës.

Sipas një njoftimi zyrtar të rojes bregdetare greke, operacioni filloi pasi një sinjal shqetësimi u dërgua nga pasagjerët në anije në linjën 112. Nëntë persona u shpëtuan nga një ishull i vogël, por të mbijetuarit raportuan se ishin të paktën 68 persona në bordin e varkës me vela.

Operacioni i shpëtimit thuhet se po pengohet nga kushtet e pafavorshme të motit, pasi erërat në Egje po fryjnë me shpejtësi 8-9 ballë.

Anija ishte nisur nga qyteti bregdetar turk i Izmirit dhe shumica e pasagjerëve duket se janë nga Afganistani, Irani dhe Egjipti, njoftoi transmetuesi shtetëror ERT.

You May Also Like

More From Author