Flet gruaja e radikalit: Ushtronte dhunë prej 12 vitesh në prani të fëmijëve

Estimated read time 2 min read

Është zbardhur dosja hetimore e 52-vjeçarit Xherxh Laçi, i njohur me emrin Gjergji, i cili mbante ngujuar 2 fëmijët dhe gruan në zonën e “5 Majit” në Tiranë.

Laçi akuzohet për “ dhunë në familje”, “keqtrajtim të miturish” dhe armëmbajtje pa leje të municionit dhe armëve të ftohta”.

Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar dëshminë e bashkëshortes së 52-vjeçarit, me inicialet E.L., e cila pohoi se prej 12 vitesh dhunohej nga i shoqi.

Gruaja ka deklaruar se dhuna fizike ndaj saj ushtrohej në prani të fëmijëve,duke shkaktuar tek ata stres dhe frikë.

“Kjo shtetase ka kallëzuar se bashkëshorti i saj ka ushtruar prej 12 vitesh dhunë fizike dhe psikologjike, në mënyre te vazhdueshme dhe te përsëritur ndaj saj dhe fëmijëve te mitur, dhe se fundmi i ka mbajtur te gjithë të mbyllur ne shtëpi, duke i kërcënuar te mos dilnin jashtë. Dhunën fizike bashkëshorti i saj e ka ushtruar në prani të fëmijëve, duke u krijuar shume stres dhe frike. Ata qëndronin gjithë ditën të mbyllur në shtëpi, pasi babai i tyre nuk i lejonte te dalin jashtë, gruan nuk e lejonte që të dalte as deri tek oborri i shtëpisë private.”, thuhet në dosje.

Mes të tjerash mësohet se familja jetonte në kushte të vështira ekonomike, pasi asnjë prej tyre nuk punonte, ndërsa banesa nuk kishte energji elektrike për shkak të mospagimit të saj.

Sipas gruas, burri i saj paraqiste rrezikshmëri të lartë, pasi para disa vitesh e kishte parë teksa fshihte në një gropë në oborr lëndë eksplozive dhe municione. 52-vjeçari rezulton të jetë me precedentë penale, pasi ka qenë i dënuar për armëmbajtje pa leje, në vitin 2013 krim për të cilin kishte bërë dy vite burg. Po ashtu thuhet se ai mbante një automatik te koka e krevatit të tij.

Në dosje thuhet se radikali së fundmi kishte filluar që të frekuentonte shumë xhaminë dhe sa herë që shkonte aty merrte me vete librin e shenjtë “Kuranin”. Ndër të tjera, gruaja ka dëshmuar se nuk kishte asnjë komunikim me fqinjët dhe se nuk kishte marrëdhënie të mira me familjen e saj dhe të burrit.

You May Also Like

More From Author