Fanella e Tonalit për tifozin, Theo në fushë pa menduar për Botërorin: Dashuria për Milanin tregohet me fakte

Estimated read time 4 min read

Mes shumë “përbërësve” në bazën e grupit kuqezi që vitet e fundit ka arritur rezultate gjithnjë e më të mëdha dhe më të rëndësishme, duke kaluar nga kualifikimi i Champions League në Scudetto, deri tek rifitimi i fazës së 16-tës në kompeticionin më të lartë evropian, është ndjenja e madhe e përkatësisë dhe respekti i jashtëzakonshëm për fanellën nga ana e atij që e vesh. Sigurisht, me disa përjashtime, por me kalimin e kohës procesi i “skimming” bëhet gjithnjë e më efektiv.

Nga ana tjetër, është një nga diktatet e Maldinit dhe Massara kur kërkojnë një lojtar të ri: kushdo që vjen në Milano duhet të jetë i vetëdijshëm për përgjegjësinë dhe peshën që përfshin përfaqësimi i ngjyrave kuqezi. Dhe në fakt janë disa episode nga “prapaskenat” që zbuluan sesi lojtarë të ndryshëm, nga Tonali te De Ketelaere, kanë hequr dorë nga diçka në aspektin ekonomik për të shkuar në fushën e Piolit.

Dhe nëse nuk keni lindur atje, si Kalabria, Gabbia, Tonali, ju bini në dashuri me këto ngjyra. Pyete Brahim Diaz, i cili sapo ka ardhur në huazim nga Real Madrid ka lënë fjalët “i huazuar” në rrjetet e tij sociale. Kujtime të largëta, të fshira totalisht nga përkushtimi i spanjollit dhe pasioni, gati si ultras, ndaj kuqezinjve. Dhe në fakt numri 10, pak javë më parë, foli kështu për kanalet zyrtare të klubit pasi vendosi ndeshjen e madhe kundër Juventusit falë një aftësie individuale: “Ndihem si një tifoz më shumë. Tifozët më çmendin, ata janë gjithmonë me ne. Kjo ju bën një prej tyre. Kur luan, e bën me Milanin në zemër”.

Bashkangjitur janë edhe rinovimet e Theos dhe Tomorit, të cilët i kanë besuar Piolit, Maldinit dhe Massara-s vitet më të rëndësishme të rritjes dhe karrierës së tyre: kanë nënshkruar përkatësisht deri në vitin 2026 dhe 2027, duke anuluar çdo artikull tregu në fillim. A është mirë në Milano, diku tjetër? Pyetje e mirë… Dhe ka disa shembuj negativë të fundit dhe të dukshëm në këtë drejtim.

E kështu mbërrijmë te dje, gjestet e vogla që të marra vetëm vlejnë pak, por që të gjitha së bashku bëjnë një grup me themele konkrete: kundër Spezias Theo Hernandez mbetet në tokë në minutat e para të lojës për një problem të vogël muskulor. Pak javë para fillimit të Kupës së Botës në Katar sigurisht që nuk do të ishte befasuese nëse mbrojtësi i krahut do të kishte dalë si masë paraprake, por jo. Prioriteti i Milanit, siç tha Rino Gattuso disa vite më parë.

Dhe Milani është mbi të gjithë tifozët e tij dhe këtë e di mirë Sandro Tonali, i cili jo shumë kohë më parë ishte në anën tjetër: fotoja me fanellën që i është dhënë fëmijës, i cili ia kishte kërkuar dhuratë me një poster, tashmë ka hyrë në zemrat e shumë njerëzve. Shumë gjëra të vogla, të cilat së bashku kontribuojnë në krijimin e një mjedisi që është e pamundur të gjendet diku tjetër. Mbajeni këtë parasysh kush mendon se mund të tregtojë me para, për veten dhe për ata që i rrethojnë, diçka që nuk ka çmim.

You May Also Like

More From Author