Monday, March 27

Month: January 2023

Fun

Horoskopi ditor 22 Janar 2023

Dashi Hëna do ju shtyjë të kaloni më shumë kohë më miqtë e ngushtë ose me familjarët sot. Do ndiheni më të relakskuar dhe do ju përmirësohet humori. Nëse keni një lidhje merrini gjërat shtruar dhe mos ia vini shumë veshin kritikave të partnerit. Disa ai do i bëjë edhe thjesht ngaqë është i ngarkuar në punë. Ju beqarët nuk do keni takime të papritura, prandaj nëse doni të ndryshoni status filloni të reflektoni e të pranoni ftesat që iu janë bërë së fundmi. Në punë do i arrini objektivat kryesore dhe do ndiheni shumë më të qetë. Në planin financiar merrni masa sa më strikte pa u përkeqësuar situata. Demi Çfarë parashikohet të ndodhë sot? Hëna do favorizojë kontaktet e reja dhe gëzimin pafund. Nëse keni një lidhje prej disa kohësh, sot do kaloni moment mjaft të ngrohta dhe do mendon...
ShowBiz

Deklarata e Luizit: Veç një femër mund të më ndalë që të mos merrem me Kiarën

Që më 24 dhjetor të vitit 2022 që filloi edicioni i dytë i “Big Brother VIP2”, Luiz Ejlli nuk është ndalur në asnjë moment duke i shprehur pëlqimin Kiara Titos. Raporti i tyre ka pasur ulje e ngritje, por moderatorja vendosi që t’i jepte një shans të dytë. Madje këngëtari i ka premtuar se do të sillet mirë, pa fyerje dhe ofendime. Ndërkohë gjatë një bisede me banorët, këngëtari i njohur është shprehur se vetëm një femër mund ta ndalonte atë. “Veç po u hap ajo derë dhe hy një femër, vetëm një femër mund të më ndalë mua që mos të merrem me Kiarën”, tha Luizi. Teksa Olta e pyet: “Kush?”. Luizi përgjigjet direkt: Veç po hyri nëna, se thotë lëre se flas vetë me të.
Sport

MILAN vs Inter LIVE

Milan dhe Inter do të përballen sonte për Super Kupën e Italisë. Milan vjen nga një formë jo e mirë në këtë sfidë. LINK 1 LINK 2 LINK 3
Lajme, Shqipëri

Dhunohet barbarisht mësuesi nga Tepelena

Është dhunuar mësuesi i edukimit fizik në Tepelenë. Kleanth Laçi, 59 vjeç, është dhunuar nga disa persona. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Tepelenës kur arsimtari i shkollës 9-vjeçare të qytetit, është dhunuar nga persona ende të paidentifikuar në rrethana ende të pasqaruara. Familjarët e arsimtarit tepelenas, kanë njoftuar policinë dhe njëkohësisht e kanë shoqëruar në Spitalin e Gjirokastrës për nderhyrje kirurgjikale. Sipas informacioneve të para, arsimtari është thirrur nga tre persona të cilët kanë dashur të sqarojnë një bisedë me të dhe më pas e kanë dhunuar në mënyrë barbare. Plagët e marra në trup janë përqendruar kryesisht në kokë, fytyrë dhe pjesën abdominale. Policia ndërkohë është vënë në kërkim të autorëve të dhunës ndaj mësuesit të edukimit fizik....
Lajme, Maqedoni, Shqipëri

Lëkundje tërmeti me epiqendër në Burrel

Të tjera lëkundje më të vogla janë ndjerë në kryeqytet dhe disa zonë në veri të vendit, pas tërmetit me magnitudë 4.9 të shkallës rihter. Të dhënat dalin nga EMSC, që njofton se lëkundjet e dyta e kanë patur epiqendrën në Koplik, ndërsa tërmeti i parë kishte epiqendër pranë Klosit, në Burrel.
Bota, Lajme

Avioni u rrëzua gjatë uljes, vdesin 72 personat që ishin në bord

Të 72 personat në bordin e avionit të Yeti Airlines që u rrëzua sot në Nepal kanë vdekur. Lajmi është dhënë nga stacioni televiziv indian Neës 18. Në avion kishte 68 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit. Avioni, raporton Nepal Live Today, u rrëzua në Pokhara, në rrethin Kaski, rreth 200 km në veri-perëndim të Katmandu. Për momentin nuk dihen shkaqet e aksidentit, ndërkohë që kanë nisur hetimet. Në bordin e avionit ishin disa të huaj, duke përfshirë pesë indianë, katër rusë, një irlandez dhe dy koreano-jugorë, raporton gazeta indiane The Economic Times. Avioni ra shumë pranë një zone të banuar, banorët e së cilës, me mjete rrethanore shkuan menjëherë në ndihmë të pasagjerëve, por pa mundur të bëjnë gjë.
Lajme, Maqedoni

Arratisje nga burgu si në filma në Shkup, Policia jep detajet

MPB ka dhënë detaje se si ka ndodhur arratisja e të burgosurit në Idrizovë, i cili ka ikur gjatë transportimit të tij për në spital. Nga MPB thonë se arratisja e të burgosurit nga “Idrizova” ka ndodhur para mesnatës. Katër zyrtarë të burgut e kanë shoqëruar për në spital të burgosurin. Në raport thuhet se e gjithë drama ka ndodhur në autostradë. “Punonjësit e policisë së burgjeve të cilët ndodheshin në një furgon “Ford Transit” të policisë së burgjeve kanë kërkuar ndihmë nga policët e SPB Shkup, pasi, sipas raportimit të tyre, gjatë shoqërimit të të dënuarit B.M. , nga INP “Idrizovë” në Qendrën Urgjente “Nënë Tereza”, në autostradë, i dënuari ia ka marrë armën shoferit I.H. (punonjës i policisë së burgjeve), ka qëlluar me armë zjarri dhe ka plagosur I.H.. Më pas i dënuari është arra...
Opinion

Hoxhallarët – informantët e UDB-së!

Xhemal Ahmeti: historian, teolog, politolog, gazetar dhe publicist. Ka studiuar në Univerzitetin e Freiburg-ut (Fribourg) në Zvicër. Ahmeti ka qenë gazetar, redaktor dhe kryeredaktor i disa gazetave të përditshme shqiptare si dhe si redaktor i revistave të ndryshme zvicerane. Xhemal Ahmeti ka botuar vepra me ese, prozë dhe kritikë letrare. Në gjuhën gjermane ka botuar studime rreth Nacionalizmave në Ballkan dhe më gjërë si dhe studime tjera nga fusha e Historisë së Re (1945 - 2000). Filozofia e tij eshte iluministe. Militantë radikalë islamikë në të kaluarën kërcënuan me vdekje historianin dhe publicistin shqiptar me banim në Zvicër Xhemal Ahmetin. Fetva kërcënuese madje shpërndanë nga faqja zyrtare e shkollës publike "Sali Lisi" të Dobërdollit prej ku rrjedh edhe vetë Ahmeti. Mbës...