Monday, March 27

Month: November 2022

“Të lutëmi o mbret, duam paqe me ju” Letra që Sulltan Murati i II i shkroi Skënderbeut
Opinion

“Të lutëmi o mbret, duam paqe me ju” Letra që Sulltan Murati i II i shkroi Skënderbeut

Në Pɾíll të vítít 1445 Sʋlltɑn Mʋɾɑtí í II, dëɾgon në Kɾʋjë një pëɾfɑqësí ngɑ peɾɑndoɾíɑ e tíj me në kɾye Hɑjɾedín Beʋn tí këɾkojë Gjeɾgj Kɑstɾíotít “pɑqe” mes tyɾe. Mɑjɾesín Beʋ í doɾëzon një letëɾ të shkɾʋɑɾ ngɑ Sʋlltɑní dʋke í këɾkʋɑɾ “pɑqe dhe bɑshkëpʋním”. Ndëɾ të tjeɾɑ në letëɾ ínteɾesɑnte është se Sʋlltɑn Mʋɾɑtí í shkɾʋɑnte Skëndeɾbeʋt pëɾ një fɑɾë Geoɾge Dhespotí, í Seɾbísë, dʋke e cílësʋɑɾ thespotín seɾb sí Vjehɾɾín e tíj. Pɾɑ, e bíjɑ e dhespotít të Seɾbísë së ɑsɑj kohe pɑskɑ qenë gɾʋɑjɑ e Sʋlltɑn Mʋɾɑtít të ÍÍ. Sído që të jetë pʋnɑ shkɾʋɑn Mʋɾɑtí í Dytë, gjíthçkɑ që í është mɑɾɾë vjehɾɾít tím Gjoɾgje, Despot í Seɾbísë, tí kthehen ɑtíj… (C. C. Mooɾe Geoɾge Cɑstɾíos pp. 63-7 ɑs qʋoted fɾom Knolle’ “Hístoɾy of the Tʋɾks”). Skëndeɾbeʋ í kthen pëɾgjígje negɑtíve Mʋɾɑtí ÍÍ… ...
Bota, Lajme

Italia: Të ndalojmë ndikimin rus në Ballkanin Perëndimor

Evropa duhet të rrisë prezencën e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë, tha ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani, para nisjes së takimeve të organizuara nga NATO-ja në Bukuresht, raportojnë mediat e huaja. “Stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për paqen. Ne duhet të ndalojmë rusët në Ballkanin Perëndimor, ne kemi nevojë për më shumë Evropë. Ne duhet të mbrojmë të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor dhe afër Ukrainës, sepse është e rëndësishme në këtë moment të punojmë së bashku, Uniteti është i rëndësishëm dhe është një mesazh i fortë për Rusinë”, tha Tajani. Ministrat e Jashtëm të NATO-s takohen sot, për të dytën ditë me radhë, për të rikonfirmuar mbështetjen për shtetet e brishta në kufi me Rusinë, pas shqetësimeve për desta...
Fun

Horoskopi ditor, 29 nëntor 2022

Dashi Muaji dhjetor do të jetë një pararojë e ndryshimeve të rëndësishme, lajme të papritura, por pozitive do të përfshijnë jetën tuaj, duke ju dhënë një ndjenjë entuziazmi dhe emocioni. Demi Është një periudhë e rritjes së madhe, jeni gati t’i thoni lamtumirë të shkuarës për të mirëpritur identitetin tuaj të ri. Mos u shqetësoni nëse dikush nuk është në anën tuaj, kjo mund të ndodhë vetëm në fillim. Binjakët Puna ju ka dhënë shumë kënaqësi, por mundi i akumuluar ka filluar të përkthehet në lodhje. Prandaj, përpiquni të ndani pak kohë për veten tuaj këtë muaj dhe mos mendoni ekskluzivisht për karrierën. Gaforrja Në dhjetor do të ketë disa ndryshime dhe kjo do të sjellë një farë paqëndrueshmërie në jetën tuaj, por nëse qëndroni me këmbët e vendosura fort në tokë, asgjë...
Fun

Një problem matematikor që ndau internetin dhe matematikanët

Një problem matematikor në dukje i thjeshtë ka arritur të ndajë njerëzit në internet, por edhe matematikanët. Problemi është se është e mundur të merren dy rezultate në varësi të rendit në të cilin kryhen operacionet. Zgjidhja e problemit mund të jetë një ose 16, në varësi të faktit nëse numri para kllapave fillimisht shumëzohet me rezultatin e kllapave ose veprimet e llogaritjes kryhen në mënyrë hierarkike, duke zgjidhur kllapat, pastaj duke pjesëtuar dhe shumëzuar. . Matematikanët janë gjithashtu të ndarë nëse kllapat kanë një avantazh kur zgjidhin probleme.
Kosovë, Lajme

Tentojnë të heqin flamujt kombëtar nga xhamia, Imami lajmëron organet e rendit

Vendosja e flamujve kombëtar për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami i kësaj xhamie, Kujtim Hyseni, i cili në një prononcim për Portalin Dukagjini, ka thënë se një grupacion i njerëzve të cilët ai i ka cilësuar si radikal, ka kërkuar nga ai t’i heqë flamujt nga xhamia. Hyseni, po ashtu ka thënë se ata njerëz e kanë paralajmëruar se do t’i heqin flamujt sepse sipas tyre shqiponja në të është “haram”. Imami Hyseni, ka theksuar se për këtë rast i ka lajmëruar edhe organet e rendit. “Zakonisht kemi koordimim me këshillin e xhamisë, me këshillin e BIK, jemi bashkëpunëtor i kryeimamit i Bekim Jasharit, që kemi shumë aktivitete me të. Jemi prek me këtë rast sepse si ka mundësi që disa njerëz ideologji deri...
Kosovë, Lajme, Maqedoni, Shqipëri

Shqipëria sot, 110 vjet shtet i pavarur dhe sovran

Shqipëria feston sot 110-vite nga krijimi i shtetit. Më 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit, një ditë e rëndësishme për mbarë shqiptarët në trevat shqiptare dhe anembanë botës. Ditën e sotme do të zhvillohen një sërë aktivitetesh, por Vlora do të jetë epiqendra e festimeve. Organizimet nuk do të mungojnë as jashtë kufijve, ku komuniteti shqiptar në SHBA do të ngrejë flamuri shqiptar në Bergen County. Festimet do të shtrihen edhe në Kosovë, ku kryeministri Albin Kurti do të mbajë homazhe në bustin e heroit Gjergj Kastriot Skëndërbeut dhe atë të Adem Jasharit. Ndërkohë, Presidenti Bajram Begaj, mban pritjen shtetërore të rastit. Ministria e Mbrojtjes dhe For...
Kosovë, Lajme

Ushtria e Kosovës shënon ditën e saj, demonstrohen aftësitë dhe kapacitetet ushtarake

Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës, sot duke filluar nga ora 12:00 deri në ora 15:00 organizon “Ditën e hapur’’. Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes, të gjithë qytetarët janë të mirëpritur të vizitojnë të gjitha kazermat e FSK-së, në Prishtinë, Mitrovicë, Istog, Gjilan, Prizren, Ferizaj dhe Pomozotin. “Në këtë ditë, në Kazermën “Adem Jashari” nga ora 12:00, do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere me mision në vendin tonë. Në të gjitha kazermat e FSK-së, në këtë ditë festive, para qytetarëve të pranishëm, do të ekspozohen dhe demonstrohen aftësitë dhe kapacitetet ushtarake të FSK-së të shoqëruara edhe me aktivitete tjera”, thuhet në njoftim. F...
Fun

Horoskopi ditor, 26 Nëntor 2022

DashiTë qenit i adoptueshem dhe inovativ do t’ju sjellë mundësi të reja. Propozimet e reja do të duken joshëse, por bëni kujdes me vendimet që mund të merrni. Do të keni kohë të lirë për veten për tu argëtuar. DemiFëmijët mund t’ju zhgënjejnë paksa sot, pasi mund të mos kenë përmbushur pritshmëritë tuaja. Çrregullimet emocionale mund t’ju shqetësojnë. Puna në zyrë do të rritet, pasi eprori mund t’ju mbingarkojë me detyra. BinjakëtShmangni të qenit pesimist për problemet në jetën tuaj, kjo vetëm do t’ju pengojë të shihni mundësitë pozitive që shtrihen përpara jush. Gërmoni thellë nën sipërfaqe për të mësuar më shumë rreth skemës së investimit që duket se po ju tërheq. Parashikohen përparime profesionale për disa persona të kësaj shenje. GaforrjaPozicioni juaj aktual i parave do të...
Kosovë, Lajme

Gjykata liron infermieret. Reagon vajza e të moshuarës: Gjykata “dhunoi” për të dytën herë nënën time

Gjykata Supreme ka liruar sot nga paraburgimi tri infermieret e përfshira në sulmin fizik ndaj një të moshuare në Pejë, ndërkaq lidhur me këtë ka reaguar sot vajza e të moshuarës, Zhaneta Nura. Ajo në një postim në Facebook ka shkruar se vendimi për lirimin e të pandehurave nga paraburgimi ditën e sotme nga Gjykata Supreme e Kosovës vetëm sa e ka thelluar plagën. “Vendimi për lirimin e të pandehurave nga paraburgimi ditën e sotme nga Gjykata Supreme e Kosovës, plagën tonë në zemër vetëm sa e ka thelluar. Shoku i shkaktuar nga pamjet e dhunës që i ushtrohet nënës time, për ‘Gjykatën Supreme’ paska qenë lehtë i gëlltitshim dhe me këtë veprim kjo gjykatë ‘dhunoi’ për të dytën herë nënën time!”, shkruan Zhaneta. Lidhur me lirimin e infermiereve ka reaguar edhe avokati i famil...
Opinion

Befason arkeologu polak! Ja pse europa nuk e pranon Shqipërinë në BE

Një arkeolog polak me emrin Pjoter Dicek, një nga më të mirët e Europës, thotë: Në studimet e shumë Albanologëve Europianë e Amerikanë del se Gjuha Shqipe është ndër më të vjetrat në botë dhe më e vjetra e Europës. Populli shqiptar është diku tek 20 milionë banorë në gjithë botën, dhe kjo nuk mund të pranohet kurrë nga BE. Në qoftë se Shqipëria hyn në BE, ka të drejtë të kërkojë dëmshpërblim mbi 50 miliardë euro nga të gjitha shtetet që e kanë dëmtuar dhe këtë SHBA e di, gjithashtu dhe motivi që e futi në NATO. Në qoftë se Shqipëria hyn në BE, shumë shtete jo vetëm duhet të ndërrojnë historinë, por do fillojnë të copëtohen. Shqipëria është një komb me popullsi në mbi 5 vende të rajonit dhe detyrimisht harta demografike do të ndryshohet, kjo rrezikon vetë shpërbërjen e BE. D...