Monday, March 27

Month: October 2022

Një tjetër refuzim i Kurtit ndaj kërkesave të SHBA
Kosovë, Lajme

Një tjetër refuzim i Kurtit ndaj kërkesave të SHBA

Qeveria e Kosovës “është treguar konstruktive dhe kreative në adresimin e brengave që ndajnë për rajonin” aleatët e saj. Kështu u përgjigj ajo në kërkesën e Radios Evropa e Lirë për të komentuar “zhgënjimin” e shprehur të SHBA-së dhe BE-së për mosshtyrjen e zbatimit të vendimit për targat e paligjshme serbe. “Qeveria e Kosovës është dëshmuar partnere e besueshme dhe e qëndrueshme e aleatëve, në veçanti e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me të cilat historikisht dhe tradicionalisht kemi marrëdhënie të ngushta dhe miqësore”, thuhet në deklaratën me shkrim të Qeverisë së Kosovës. Të premten e kaluar, Qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti mori vendim për zbatimin e vendimit për riregjistrimin e makinave me targa ilegale serbe me targa të Kosovës: RKS, përkundër kërkesës së ndërkombët...
Lajme, Rajon

Aksidenti me 4 shqiptarë të vdekur në Itali, zbulohet identiteti i tyre

Janë identifikuar katër viktimat me origjinë shqiptare që humbën jetën në një aksident mbrëmjen e së dielës në Itali. Sipas mediave të huaja bëhet fjalë për 22-vjeçaren Shane Hyseni dhe djalin e saj 2-vjeçar Mattias Hyseni si dhe për motrën dhe vëllain e saj, 8-vjeçaren Rejana Hyseni dhe 11-vjeçari Resat Hyseni. Mësohet se ata banonin në Reggio Emilia. Ndërkohë, shoferi i automjetit, bashkëshorti i Shane Hysenit, mbeti i plagosur rëndë dhe momentalisht ndodhet në terapi intensive. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme rreth orës 20:00 në rrugën Via Emilia midis Cade dhe Villa Gaida. Drejtuesi i makinës tip “Fiat Stilo”, ishte nisur në drejtim të Sant’Ilario, kur humbi kontrollin dhe doli nga rruga dhe u përplas me një shtëpi. Policia po heton shkaqet e aksidentit...
Kosovë, Lajme, Maqedoni, Shqipëri

Parashikimi i motit për këtë javë

Kjo javë ka nisur me temperature të larta dhe njëjtë pritet të vijojë edhe gjatë ditës së martë, me temperarura që do të arrijnë deri në 27 gradë Celsius. Në mesjavë pritet të ketë rënie të temperaturave që do të vijojë edhe gjatë fundjavës, me maksimumet që do të zbresin deri në 19 gradë Celsius, ndërsa minimumet në 3 gradë Celsius në qytetet e zonave malore. Sot edhe nesër do të ketë dominim të kthjellimeve, por nga dita e mërkurë e në vazhdim do te ketë më shumë vranësira. Meterologu Hakil Osmani nga Metealb, bën me dije për Abc se reshjet e shiut pritet të fillojnë ditën e premte e të vijojnë të shtunën. Në rajon dominojnë kthjellimet, ndërsa gjatë pasdites Kosova dhe Maqedonia e Veriut do te kenë edhe kalime vranësirash. Nga dita e shtunë edhe e diel pritet të ketë edhe r...
Bota, Lajme

SHBA mund të përdorë e para armët bërthamore

Muri i sigurisë ka rënë, i cili ishte pengesa e fundit që ndante konceptin e luftës nga përdorimi i arsenaleve bërthamore, duke mbajtur të dallueshëm skenarët e një konflikti tradicional dhe ata të “Armagedon”, thënë ndryshe skenarët apokaliptikë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës prezantuan së fundmi Strategjinë e Re të Sigurisë, duke revolucionarizuar idenë e parandalimit dhe ndryshuar doktrinën e armëve nukleare. Dokumenti i ri strategjik i presidentit Joe Biden nuk përjashton mundësinë që SHBA të përdorë e para bombën bërthamore. Siç thuhet, ky është “një revolucion për t’iu përgjigjur kërcënimeve të reja nga Kina dhe Rusia”. Administrata Biden ka publikuar rishikimin e saj të Qëndrimit Bërthamor për vitin 2022, me grupet anti-bërthamore që paralajmërojnë se dokumenti do të bëj...
Sport

Sacchi: “Mund të ketë probleme për Milanin nëse ata nuk futen në lojë me mentalitetin e duhur!

I intervistuar në La Gazzetta dello Sport, Arrigo Sacchi foli për vështirësitë që Milani mund të gjejë sonte me Torinon: “[…] Dhe kështu mendoj se për Milanin do të jetë një angazhim i komplikuar, edhe sepse kuqezinjtë vijnë nga Zagrebi. dhe do të kenë në mendje ndeshjen e së mërkurës kundër Salzburgut, e cila do të jetë vendimtare për kualifikimin në fazën e 16-të të Ligës së Kampionëve. Duhet të shihet nëse Milani do të dalë në fushë me mendje krejtësisht të lirë. Nëse jo, dhe nëse do të ishte Toro Në gjendje të përsërisë testin në Udine, mund të ketë probleme për Milanin”.
Bota, Lajme

Shefi i inteligjencës ukrainase: Putini ka të paktën tre “kopje”, kanë kryer operacione plastike

Vladimir Putin po përdor të paktën tre persona të tjerë që kanë kryer ndërhyrje kirurgjikale që të ngjajnë si ai. Të paktën kështu ka deklaruar shefi i inteligjencës së Ukrainës, i cili shton se “kopjet” e liderit rus po përdoren për të mbuluar humbjen e tij të kontrollit në Kremlin. Gjeneralmajor Kyrylo Budanov, kreu i inteligjencës ushtarake, thotë se qeveria e Ukrainës është aq e hutuar nga strategjia katastrofike e pushtimit të Rusisë, saqë pyet veten nëse Putini është ende duke i marrë vendimet kryesore. Ai thotë se “pavarësisht se sa i keq” ishte Putini në të kaluarën, ai nuk është idiot, por vazhdon të argumentojë se lufta e Rusisë “nuk ndjek asnjë sens logjik”. Budanov shton: ‘Pyetja e madhe është nëse Putini i vërtetë ekziston ende?’ Deklarata e pazakontë, në një kohë...
Fun

Horoskopi ditor, 30 Tetor 2022

Dashi Nëse ndiheni tepër të stresuar, kaloni më shumë kohë me fëmijët. Përqafimi i tyre i ngrohtë apo edhe një buzëqeshje e pafajshme do t’ju largojë vëmendjen nga problemet. Përfitoni sa më shumë nga mundësitë e reja, teksa parashikohet të jetë dita juaj me fat në aspektin profesional. Demi Sot mund të shpenzoni para për riparimin e një pajisjeje shtëpiake. Disa kolegëve nuk do t’ju pëlqejë mënyra juaj për trajtimin e disa çështje të rëndësishme. Një i afërm mund t’ju bëjë një vizitë të papritur, çfarë mund t’ju prishë planet tuaja. Binjakët Udhëtimet e këndshme dhe takimet sociale do t’ju mbajnë të relaksuar dhe të lumtur. Përmbajuni buxhetit për të shmangur kufizimet financiare. Dikush mund të përpiqet t’ju shkaktojë ndonjë dëm, duke pnuar kundër jush. Gaforrja Kjo...
Fun

Horoskopi ditor, 29 tetor 2022

Dashi Sot mund të jeni në një gjendje reflektuese dhe medituese. Ju mund të mendoni për çështje të zakonshme, të tilla si për të rritur të ardhurat tuaja, ose për çështje më komplekse, si qëllimi i jetës. Ndoshta është dita e përsosur për t’u çlodhur dhe për të shijuar vetminë. Demi Detyrimet ndaj miqve dhe grupeve mund të ndërhyjnë në kohën që dëshironi të kaloni me partnerin tuaj. Një numër njerëzish në shtëpinë tuaj mund të kërkojnë më shumë nga koha, energjia dhe vëmendja juaj, dhe ju mund ta shihni këtë si diçka shqetësuese. Binjakët Ju mund të zgjoheni këtë mëngjes dhe të vendosni se shtëpia juaj është një rrëmujë total. Dëshira për të kaluar ditën duke pastruar dhe zbukuruar shtëpinë tuaj mund të jetë pothuajse obsesive. Bëni atë që duhet të bëni, por mos u stresoni....
Fun

Pse ora ndryshon gjithmonë të dielën?

Çdo vit orët ndryshojnë dy herë në vit në botë, duke shkuar përpara në pranverë dhe më pas përsëri në vjeshtë. Ndryshimet janë krijuar për të maksimizuar orët tona të ditës për të pasqyruar kalimin e stinëve, por disa njerëz argumentojnë se ne duhet të kemi një zonë kohore të standardizuar gjatë gjithë vitit. Kur ndryshon ora? Ora do të ndryshojë të dielën më 30 Tetor, një ditë më herët se vitin e kaluar – ndryshimi ndodh gjithmonë të dielën e fundit të tetorit. Kjo do të thotë se do të kemi një orë shtesë në shtrat. Do të kemi gjithashtu mëngjese më të lehta, megjithatë, do të thotë gjithashtu se do të errësohet një orë më herët në mbrëmje. Pse e ndërrojmë orën? Arsyeja kryesore që ne i ndryshojmë orët është për të përfituar sa më shumë nga drita e ditës. Ndryshimi i parë i o...
Lajme, Shqipëri

Çmimi i naftës në tregun botëror pëson sërish rënie, Bordi në Shqipëri nuk mblidhet prej 16 ditësh

Çmimi i naftës në tregun botëror pëson sërish rënie. Mësohet në çmimi i naftës ka rënë me 1,29% Mëngjesin e sotëm ishte 93,81 $ për fuçi. Ndonëse çmimi i naftës në tregun botëror ka pësuar ulje, Bordi i Transparencës në vend, nuk ka pasur asnjë reagim prej gati 16 ditësh. Sakaq Sanksionet e Bashkimit Evropian (BE) kundër eksporteve të naftës ruse ndikuan në ndjesinë e tregut, duke kufizuar rënien e mëtejshme të çmimeve. Kur çmimi i naftës në Bursa ka shënuar rënie, duke zbritur në 93 dollarë për fuçi, në nivelet e para luftës, Bordi i transparencës ka vendosur të rrisë për të dytën herë radhazi çmimin e naftës në tregun vendas, duke e çuar atë në 227 lekë për litër, nga 221 lekë për litër që ishte deri tani. Benzina u ul me 1 lekë për litër, dhe do te tregohet me 201 lekë për lit...